3.1.2024

Lednoví jubilanti z řad významných osobností ČVS roku 2024

V prvním měsíci nového roku připomínáme nedožitých 95 let jedné z reprezentantek ČSR a osobnosti Síně slávy českého volejbalu. K významnému životnímu jubileu gratulujeme trojici osobností žijících - první z nich je rovněž bývalá reprezentantka a olympionička, která své volejbalové geny předala synovi a podrobné vizitky obou naleznou zájemci v únorové 10. části cyklu „České volejbalové klany“. Druhým jubilantem je dlouholetý trenér družstev dorostenek a žen NHKG Ostrava, juniorské a ženské reprezentace ČSSR se ziskem 3 stříbrných medailí na ME juniorek. Jubilantem třetím je donedávna vedoucí volejbalové sekce na Katedře sportovních her FTVS UK, autor řady učebních skript a metodických publikací, ale také dlouholetý trenér a svazový funkcionář. Další čtyři jubilanti, z nichž někteří sice nedosáhli na významná ocenění, ale zapsali se do povědomí několika generací volejbalistů svou prací a nadšením pro volejbal. Všem žijícím přejeme do dalších let především pevné zdraví, co nejvíce pohody v osobním životě.

logo

Ludmila Vindušková2008 Pláteníková Dobřichovice75 let Ludmily Pláteníkové rozené Vinduškové

(*3. 1. 1949)

osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie hráčů, akademické a seniorské reprezentantky ČSSR se startem na MS 1970 (Sofie, 5. místo), na ME 1971 (Miláno, stříbrná medaile), OH 1972 (Mnichov, 6. místo) a na Letní světové univerziádě 1973 (Moskva, 7. místo). Nahrávačky Slávie UK Bratislava a ČH Bratislava, hrající trenérky Sokola a ÖMV Vídeň.

Vyrůstala ve volejbalové rodině, otec i matka hráli za Lokomotivu Děčín. S volejbalem byla díky rodičům ve styku odmala, od rodičů získala všestrannou sportovní průpravu. Ve 13 letech začala hrát závodně volejbal za žákyně Lokomotivy pod vedením Jiřího Divokého, který v roce 1966 dovedl družstvo dorostenek k titulu přeborníka republiky. To již začala „pendlovat“ do družstva žen, kde hrála na postu smečařky.

Na podzim 1968 získala hráčské angažmá ve Slávii UK Bratislava a současně tam zahájila denní studium na FTVS. Po aprobaci působila jako trenérka TSM a později metodička SVS-M při Slávii UK. Za Slávii hrála extraligu do roku 1975 postupně pod vedením trenérů Miroslava Rovného, Mikuláše Židišina a Julie Bendeové v roli hrající trenérky. V Bratislavě již hrála na postu nahrávačky a k úspěchům patřilo 5 titulů „vicemistra“ (v letech 1969-72 a 1974) a 3. místo v roce 1975. V sezoně 1976/77 oblékala dres ČH Bratislava jako hrající asistentka trenéra Jaroslava Rozholda se 3. místem v EXL. S hráčskou kariérou se rozloučila v Rakousku jako hrající trenérka Sokola Vídeň (1978-80) a trenérka ÖMV Vídeň (sezona 1982/83).

Reprezentační dres oblékla poprvé v roce 1966 a z ME juniorek v Budapešti si přivezla bronzovou medaili, trenéry výběru byli Stanislav Šneberger a Augustin Tobolka. V roce 1967 startovala na turnaji olympijských nadějí v Sofii (4. místo) a ve stejném roce na Světovém festivalu mládeže a studenstva ve Lvově jako nejmladší členka družstva žen ČSSR. Pod vedením S. Šnebergera a M. Židišina následovaly starty na MS 1970 v Bulharsku (Sofie, 5. místo), ME 1971 v Itálii (Miláno, stříbrná medaile) a na OH 1972 NSR (Mnichov 6. místo). S reprezentací se rozloučila v družstvu akademiček ČSSR na Letní světové univerziádě v Sofii (7. místo, trenér M. Rovný).

Od roku 1988 žije Lída Pláteníková v rodné Světlé n. Sázavou a těší se z vnoučat. V novém působišti začínala jako tělocvikářka na gymnáziu a končila v pozici ředitelky gymnázia. A ještě se vrátila k volejbalu jako hrající trenérka družstva žen a později trenérka juniorek TJ Sklo Bohemia.

Zájemci si mohu otevřít její podrobný volejbalový profil


2001 Petr Šimek Dolní PoříčíNedožitých 90 let Petra Šimka

(*10. 1. 1934, †25. 4. 2002)

osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie funkcionářů.

Petr byl více jak 20 let uznávaným „basketbalovým a volejbalovým novinářem“ ve službách deníků Čs. sport a Sport (po rozdělení republiky) a dlouhá léta členem Propagační komise ČSVS.

Bohužel o něm více informací nemáme a vzpomínku si v každém případě zaslouží.

Fotografie je z roku 2001, kdy se zúčastnil setkání našich nejstarších volejbalových legend v Dolním Poříčí a výsledkem této mise byl článek, zveřejněný ve Zpravodaji ČVS.

V roce následujícím nás ve věku 68 let nečekaně opustil.


1957 KučerováLenka Šírková roz. KučerováNedožitých 95 let Lenky Šírkové roz. Kučerové

(*14. 1. 1929, †13. 6. 2015)

osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie hráčů, v letech 1950-56 reprezentantky ČSR, držitelky bronzové medaile z ME 1950 (Sofie)  a Mistryně Evropy z roku 1955 (Bukurešť), MS 1956 (Paříž, 4. místo). Akademické reprezentantky s účastí na třech Světových akademických letních hrách (univerziádách, 1949 Budapešť, 1950 Praha, 1951 Berlín) se ziskem 3 stříbrných medailí. Hráčky SK Zaměstnanci města Prahy, Tatranu Baraba, Slavoje Praha, Spartaku ČKD Stalingrad a Slavie VŠ Praha. Držitelky titulu Mistr spotu.

Rodačka ze Lhotky u Berouna, středoškolská prof. tělocviku a angličtiny po absolvování Pedagogické fakulty UK. Od dětství členka Sokola Beroun, kde získala všeobecnou sportovní průpravu. Závodně hrála basket a házenou, rekreačně bruslila, lyžovala a hrála volejbal - pro nedostatek volejbalistek v Berouně převážně s muži.
Po zahájení VŠ studia v Praze začala hrát závodně basketbal za První ženský sportovní klub Letná a volejbal za SK Zaměstnanci města Prahy (ZMP). S těmi absolvovala v roce 1948 své první mistrovství republiky v Praze (2. místo, trenéři František Bernas a Jiří Fiala). Za ZMP hrála do roku 1950 a dalších 5 sezon oblékala dres Tatranu Baraba Střešovice s nejlepším 3. místem na MR 1951 v Olomouci (trenéři Jiří Fiala a Antonín Kyndr). V roce 1956 hrála za Slavoj Praha (3. místo v již celostátní lize, trenér Metoděj Mácha), v roce 1957 za Spartak ČKD Stalingrad, (5. místo, trenér Josef Češpiva). V letech 1958-61 oblékala dres pražské Slavie VŠ, která v roce 1959 sestoupila z nejvyšší soutěže a hrála 2. ligu (trenéři Alena Čadilová a Miloslav Humhal). Hráčskou kariéru zakončila v letech 1962-67 v Lokomotivě Zdice (2. liga a KP).

S reprezentací ČSR absolvovala tyto významné turnaje:
1949 - Světové akademické letní hry (SALH) v Budapešti se ziskem stříbrné medaile (trenérka Anna Stibitzová),
1950 - Mistrovství Evropy v Sofii se ziskem bronzové medaile (trenér Jan Fiedler),
1951 - SALH ve Východním Berlíně se ziskem stříbrné medaile (trenér Vladimír Míka),
1955 - Mistrovství Evropy v Bukurešti se ziskem zlaté medaile a titulu Mistra Evropy (trenér Metoděj Mácha),
1956 - Mistrovství světa v Paříži se 4. místem (trenér M. Mácha).

V roce 1954 ji zranění vyřadilo z účasti na SALH v Budapešti. Levý snímek v záhlaví je z roku 1957, druhý vznikl v roce 2009 (kdy oslavila 80 let) při setkání jubilantů ČVS v Senátu ČR.

Více informací naleznou zájemci v jejím profilu v rubrice Síň slávy – Hráči.


Jaroslav Matěj st.Nedožitých 95 let Jaroslava Matěje st.

(*19. 1. 1929, †26. 5. 2012)

držitele Medaile Ing. Vladimíra Spirita za zásluhy o rozvoj volejbalu.

Slávek - legenda našeho mládežnického volejbalu, dlouholetý úspěšný trenér a významný funkcionář Slávie VŠ Olomouc, VK Univerzita Palackého a OVS Olomouc. Vychoval několik generací volejbalistů.

 

 


Vilém Košťál85 let Viléma Košťála

(*20. 1. 1939)

trenéra juniorek ČSSR se startem na čtyřech MEJ a ziskem 3 stříbrných medailí (1971 Itálie 5. místo, 1973 Nizozemsko, 1975 Německo a 1977 Jugoslávie vždy 2. místo), asistenta trenérů RD žen s 6. místem na ME 1981 (Sofie), dlouholetého trenéra dorostenek a žen Nové huti (tehdy NHKG) Ostrava.

Rodák z Ostravy a od 10 let žák a dorostenec atletického oddílu VŽKG s největšími úspěchy ve skoku vysokém s osobním rekordem 193 cm. Volejbal začal hrát jako doplňkový sport za dorost Tatranu Vratimov a po základní vojenské službě v Bratislavě v letech 1957-59 za muže Vratimova.
K trénování jej začátkem 60. let přivedl spoluhráč Ota Staněk po Vilémově vážném úrazu, který další hraní nedovoloval. Na svazových kurzech získal kvalifikace trenéra 3. a 2. třídy a zahájil trenérské aktivity u dorostenek a později i u žen NHKG Ostrava s postupem do 1. ligy. Po ustavení dívčího SVS-M při NHKG v polovině 70. let se na dalších 10 let stal jedním z jeho profesionálních trenérů.
V polovině 80. let cítil potřebu si od volejbalu odpočinout a několik let se živil jako chatař v Horní Bečvě. K volejbalu se vrátil po „sametové revoluci“ v roce 1989 jako trenér volejbalových tříd Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě, kde působil i po dosažení důchodového věku.

První angažmá u reprezentace ČSSR se dostavilo po úspěchu jeho družstva st. dorostenek NHKG na MR 1968 v Prachaticích (2. místo za RH Praha) když se stal asistentem Jaroslava Hykela u výběru juniorek ČSSR s 5. místem na MEJ 1971 v Itálii. Na dalších třech evropských šampionátech vedl juniorky již v pozici prvního a mimořádně úspěšného trenéra se ziskem 3 stříbrných medailí v rozmezí 5 let. Mezi jeho svěřenkyněmi byla řada hráček, které se vzápětí uplatnily v ženské reprezentaci: Fabikovičová, Klímová, Malá, Moulisová, Pařízková, Pechanová, Součková, Svobodová, Bartošová, Bláhová, Hřebenová, Prejzová, Rohovská či Schránilová.
V letech 1973-74 pomáhal trenéru Richardu Bönischovi s přípravou RD žen ČSSR na MS 1974 v Mexiku, na kterém náš omlazený celek obsadil až 17. místo. Podruhé byl jubilant k ženské reprezentaci angažován v letech 1980-81 jako asistent trenéra Michala Nerada s 6. místem na ME 1981 v Bulharsku.

Dlouhá léta pracoval také v odborných svazových komisích: byl předsedou Trenérské rady Českého VS a členem Ústřední trenérské rady a členem Komise mládeže Československého VS. Snímek v záhlaví vizitky je z roku 1971 a doplňují jej dvě vložené historické fotografie.

Na první juniorky ČSSR v roce 1971. Zleva stojí Moulisová, Pařízková, Michnová, Fabikovičová, Malá, Dvořáková a Országová, v podřepu zleva druhý trenér Košťál, Klímová, Hlucháňová, Žbánková, Krimlová, Z. Korčeková a první trenér Hykel.

Na druhé ženská reprezentace ČSSR v roce 1981. Horní řada zleva masér Tampiér, Tallová, Bláhová, Pechanová a trenéři Košťál a Nerad. Uprostřed zleva Vargová, Chládková, Trnková, Langšádlová a D. Cuníková, dole zleva Rohovská, Ptáčková, Prejzová a S. Schránilová (ta byla v nominaci na ME nahrazena Eliášovou).


Karel Červinka2004 Karel ČervinkaNedožitých 105 let Karla Červinky

(*25. 1. 1919, †28. 7. 2007)

osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie funkcionářů. V letech 1964-1968 předseda Ústřední sekce odbíjené (ČSVS).

Karel Červinka patřil k nomenklaturním kádrům ÚV ČSTV (v letech 1957-1968 člen předsednictva) a do čela Ústřední sekce odbíjené (tedy ČSVS) byl dosazen „shora“. Před tím a potom v žádné další svazové funkci nepracoval.

Léta jeho „předsedování“ však byla pro náš volejbal mimořádně úspěšná a tak i jemu nelze upřít část zásluh na dosažených úspěších.
Připomeňme si je: v roce 1964 přivezli naši muži z OH v Tokiu stříbrné medaile, na domácím MS 1966 v Praze se stali mistry světa, z ME 1967 v Istanbulu dovezli další sadu stříbrných medailí a konečně z OH 1968 v Mexiku medaile bronzové!
Ženy byly se ziskem jedné bronzové medaile z ME 1967 v turecké Adaně a 6. místem na mexické olympiádě poněkud ve stínu mužů.

V letech 1939-1943 byl aktivním členem lehkoatletického oddílu AC Sparta Praha a v letech 1954-1957 předsedou TJ Sparta ČKD Praha.

Vlevo snímek z dob, kdy stál v čele svazu, druhý snímek vznikl při setkání svazových jubilantů v roce 2004, kdy v plné svěžesti oslavil 85 let.


Jaroslav Buchtel80 let Doc. PhDr. Jaroslava Buchtela, CSc.

(*26. 1. 1944)

držitele vyznamenání ČSTV za zásluhy o rozvoj tělesné výchovy a sportu, pedagoga FTVS UK a vedoucího volejbalu na Katedře sportovních her, autora řady učebních skript a odborných publikací z oblasti volejbalového tréninku, dlouholetého trenéra mládeže a akademických výběrů UK při domácích univerziádách, předsedy Ústřední metodické komise a člena lektorského sboru ČVS, člena Komise vrcholového sportu a Komise mládeže.

Narozen v Českých Budějovicích ve sportovní rodině, strýc Vlastimil patří k legendám budějovického volejbalu, otec Jaroslav - povoláním tělocvikář – byl také volejbalistou, později trenérem mládeže a funkcionářem. Syna vedl odmala ke sportovní všestrannosti a Jaroslav junior si vyzkoušel celou řadu sportů: atletiku, gymnastiku, basketbal, lední hokej, stolní tenis, volejbal a vodní slalom (K1).
Ve 14 letech se zaměřil na volejbal, který pak hrál pod vedením otce za žáky a dorostence Dynama ČB. Jako starší dorostenec pendloval za muže Dynama ve 2. lize pod vedením Ivo Kaly. V letech 1962-63 byl členem širšího výběru juniorů ČSSR, trenér Jaroslav Kunc. Po nástupu na studia do Prahy hrál volejbal za B-tým Slavie VŠ Praha, hraní byl nucen zanechat po úrazu achilovky v závěru studia, ale dlouhá léta si chodil zahrát alespoň debly.

Po dokončení studia v roce 1967 s aprobací TVS a specializací volejbal nastoupil jako odborný asistent na KSH FTVS a stal se kolegou svých učitelů – J. Kobrleho, M. Ejema a R. Bönische. V roce 1973 získal doktorát, v roce 1985 titul kandidáta věd a v roce 1990 byl habilitován na docenta. Na KTV FTVS pracoval nepřetržitě do září 2015, tedy 44 let a končil v pozici vedoucího volejbalové sekce.

Je autorem více jak 200 odborných statí a řady studijních skript, učebnic a monografií na téma sportovního a volejbalového tréninku. První publikací byla „Odbíjená – metodika, nácvik a trénink“, kterou sepsal spolu s M. Ejemem (Olympia 1975, dotisk 1981). Ta byla v roce 1983 přeložená do angličtiny a pod názvem „Contemporary Volleyball“ vydaná v USA.

Teoretické znalosti si ověřoval v praxi ve funkci vrchního trenéra TSM při VŠ Praha. Toto středisko spoluzakládal a pod jeho vedením zde zahájila trenérskou práci celá řada dodnes uznávaných trenérů mládeže (P. Hacmac, J. Hornek, M. Havránek, M. Kozák, J. Malina, Š. Pagáč, J. Procházka či J. Sýkora). V letech 1985-87 působil jako asistent trenéra Josefa Kozáka u EXL mužů VŠ Praha s řadou reprezentantů. Od roku 1998 vedl akademický výběr volejbalistek UK při domácích Univerziádách se ziskem řady titulů akademického mistra republiky. V sezoně 2009/10 dovedl družstvo žen VŠTJ FTVS k postupu do 1. ligy, z důvodů finančních se tým do vyšší soutěže nepřihlásil. V roce 2000 se spolu s ředitelem PaedDr. Vlčkem podílel na vzniku volejbalových tříd při Sportovním gymnáziu ve vršovické Přípotoční ulici, která v chlapecké i dívčí složce funguje dodnes.

A jak již bylo uvedeno v záhlaví jubilantovy vizitky, po celou dobu svého působení na FTVS úzce spolupracoval s volejbalovým ústředím Československého a Českého VS. Jako lektor se podílel se na školení trenérů všech tříd a 12 let stál v čele Ústřední metodické komise. Byl také členem Komise vrcholového sportu a Komise mládeže.

V zářijovém čísle měsíčníku Košíková-odbíjená roč. 1960 je tento snímek, na kterém dorostenec Jaroslav Buchtel překonává zalívkou blok Slavie VŠ Praha. Je součástí článku o kvalitně obsazeném turnaji starších dorostenců, který uspořádalo Dynamo České Budějovice. Startovalo 8 družstev, vítězem se stal Sokol Plzeň-Doubravka, pořádající Dynamo skončilo na 3. místě za Slavii VŠ Praha a před ČH Bratislava.


Břetislav ChválaNedožitých 100 let prof. Ing. Břetislava Chvály, Dr. Sc.

(27. 1. 1924 – 7. 4. 2001)

asistenta trenéra mužské reprezentace ČSR Josefa Kozáka, trenéra akademiků ČSR.

hráč Sokola Obříství, hráč a trenér Slavie VŠ Praha a  „Břéťa“ byl prvním z hráčů nově ustavené DSO Slavia VŠ Praha v roce 1953 a že se (ještě jako hráč) zasloužil o postup tohoto družstva do nejvyšší soutěže (5. místo 1954, 2. místo 1955).

V roce 1956 převzal družstvo jako trenér a dovedl jej ke 4 titulům mistra ČSR (1956-1959) a 4 titulům vicemistra (2. místa v 1. CL v letech 1960-1963).

V letech 1959-1963 byl trenérem akademiků ČSR, se kterými přivezl 3 medaile ze Světových letních univerziád (zlato z Torina 1959, bronz ze Sofie 1961 a stříbro z brazilského Porto Alegre 1963).
V letech 1958-1960 byl asistentem doc. Kozáka u mužské reprezentace s podílem na zisku zlata na ME 1958 v Praze.

Na snímku z tohoto roku jsou mistři Evropy před svým prvním utkáním proti Francii, hraném venku na antuce nově otevřeného Stadionu Karla Aksamita v Holešovicích. Zleva stojí doc. Kozák, Tesař, Musil, Golian, Purnoch, Kemel, Láznička a ing. Chvála, dole zleva Humhal, Paldus, Malý, Paulus, Synovec a Toman.


 

 

 

Autor: Václav Věrtelář

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

Semerád / Štoček – Bulgacs O. / Graudins (LAT) 0:2 (17:21, 18:21)

 
FIVB Beach Pro Tour Futures

Nuvali (PHI) - muži: Nemec / Petruf (SVK) – Semerád / Štoček 2:0 (23:21, 21:12), Semerád / Štoček – Tolentino / Francisco (PHI) 2:0 (21:13,...

 
FIVB Beach Pro Tour Futures – Valencia (ESP)

Carro / Paula (ESP) – Maixnerová / Neuschaeferová 1:2 (15:21, 21:13, 13:15), Javornik / Lovsin (SLO) – Maixnerová / Neuschaeferová 0:2 (15:21,...

 
FIVB Beach Pro Tour Futures – Valencia (ESP) – kvalifikace

Konink / Poiesz (NED) – Pospíšilová / Břínková 2:1 (21:15, 21:23, 15:12), Derkintyte / Lindqvist (SWE) – Pospíšilová / Břínková 0:2 (14:21, 11:21)

 
Místopředsedou ČOV byl zvolen Marek Pakosta

Pozici předsedy ČOV potvrdil v dnešních volbách ČOV Jiří Kejval. Nás může těšit, že místopředsedou ČOV se stal předseda ČVS Marek Pakosta.

 
Rozlosování ME U16 2025

Mistrovství Evropy 2025 kategorie U16 zná složení základních skupin. ME U16 - chlapci (Arménie 23. 7. – 3. 8. 2025): skupina I: Arménie,...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018